Jestliže vám záleží na zdravém spaní vlastním, o to více nepochybně přemýšlíte nad tímto aspektem u svých dětí. Máte doma malé miminko a řešíte, jakou mu vybrat matraci, aby byla co nejlepší? Výběru dětské matrace byste měli věnovat zvláštní pozornost. Děti totiž mají na její kvalitu specifické nároky, v posteli stráví mnohem více času než dospělí – asi 40 %. Jak správně vybrat ortopedickou dětskou matraci a na co nezapomenout?

PROČ PEČLIVĚ VYBÍRAT DĚTSKOU MATRACI?
Děti sice samozřejmě postupně rostou a jejich nároky se mění a podobně se bude měnit i matrace. To ale neznamená, že by nás v prvních týdnech a měsících života neměla její kvalita zajímat. Zajistěte rozhodně svojí ratolesti kvalitní spánek hned od narození, předejdete tak pozdějším zdravotním problémům. Na subjektivní dojem spícího se v tomto případě spolehnout skutečně nelze, dítko vám neoznámí, jak se na matraci cítí. Zkoušet a srovnávat v tomto případě nicméně poměrně překvapivě až tolik potřeba není. Výběr matrace pro miminka se totiž na rozdíl od nakupování té pro dospělého člověka dá do jisté míry zobecnit. Nejmenším rozhodně prospěje matrace tvrdší, jak se poměrně jednohlasně shodují lékaři.
JAK BY MĚLA OPTIMÁLNÍ DĚTSKÁ MATRACE VYPADAT?
Na té bude mít jejich dosud se vyvíjející tělo správnou oporu. Příliš měkkou matrací byste jim mohli způsobit deformity páteře, například skoliózu. Z poměrně logických příčin je také za této situace naprosto zbytečné rozdělování matrace na jednotlivé zóny, jak to známe od verzí pro dospělé. Dítě je všechny pro svou tělesnou výšku zkrátka neobsáhne. Nejčastěji se setkáte s postýlkami (pro děti do zhruba dvou let věku) o rozměrech 120 x 60 cm či 140 x 70 cm, což potom bude předurčovat i velikost matrace. Zanedbat bychom neměli u matrace pro miminko ani výběr materiálu. Rozhodně je nevhodná levná molitanová. Naopak dobrou volbu určitě představuje přírodní kokosové vlákno. Pro dítě můžete zauvažovat i o pružinách, pro některé dospělé jsou taštičkové matrace sice příliš tuhé, ale malým spáčům budou naopak vyhovovat. A mají navíc výhodu v prodyšnosti, takže nevadí znečištění v podobě promočené plenky, případně vylité pití, pokud vaše batole trvá na tom, že se pokusí napít samo a ještě tak úplně nedokáže koordinovat pohyby. V rámci usnadnění údržby rozhodně má smysl myslet i na to, aby taková matrace pro miminko měla i snímací pratelný potah. sáhnout proto můžete například po těchto matracích: