Jestliže vám záleží na zdravém spaní vlastním, o to více nepochybně přemýšlíte nad tímto aspektem u svých dětí. Máte doma malé miminko a řešíte, jakou mu vybrat matraci, aby byla co nejlepší? Výběru dětské matrace byste měli věnovat zvláštní pozornost. Děti totiž mají na její kvalitu specifické nároky, v posteli stráví mnohem více času než dospělí – asi 40 %. Jak správně vybrat ortopedickou dětskou matraci a na co nezapomenout?

PROČ PEČLIVĚ VYBÍRAT DĚTSKOU MATRACI?
Děti sice samozřejmě postupně rostou a jejich nároky se mění a podobně se bude měnit i matrace. To ale neznamená, že by nás v prvních týdnech a měsících života neměla její kvalita zajímat. Zajistěte rozhodně svojí ratolesti kvalitní spánek hned od narození, předejdete tak pozdějším zdravotním problémům. Na subjektivní dojem spícího se v tomto případě spolehnout skutečně nelze, dítko vám neoznámí, jak se na matraci cítí. Zkoušet a srovnávat v tomto případě nicméně poměrně překvapivě až tolik potřeba není. Výběr matrace pro miminka se totiž na rozdíl od nakupování té pro dospělého člověka dá do jisté míry zobecnit. Nejmenším rozhodně prospěje matrace tvrdší, jak se poměrně jednohlasně shodují lékaři.
JAK BY MĚLA OPTIMÁLNÍ DĚTSKÁ MATRACE VYPADAT?
Na té bude mít jejich dosud se vyvíjející tělo správnou oporu. Příliš měkkou matrací byste jim mohli způsobit deformity páteře, například skoliózu. Z poměrně logických příčin je také za této situace naprosto zbytečné rozdělování matrace na jednotlivé zóny, jak to známe od verzí pro dospělé. Dítě je všechny pro svou tělesnou výšku zkrátka neobsáhne. Nejčastěji se setkáte s postýlkami (pro děti do zhruba dvou let věku) o rozměrech 120 x 60 cm či 140 x 70 cm, což potom bude předurčovat i velikost matrace. Zanedbat bychom neměli u matrace pro miminko ani výběr materiálu. Rozhodně je nevhodná levná molitanová. Naopak dobrou volbu určitě představuje přírodní kokosové vlákno. Pro dítě můžete zauvažovat i o pružinách, pro některé dospělé jsou taštičkové matrace sice příliš tuhé, ale malým spáčům budou naopak vyhovovat. A mají navíc výhodu v prodyšnosti, takže nevadí znečištění v podobě promočené plenky, případně vylité pití, pokud vaše batole trvá na tom, že se pokusí napít samo a ještě tak úplně nedokáže koordinovat pohyby. V rámci usnadnění údržby rozhodně má smysl myslet i na to, aby taková matrace pro miminko měla i snímací pratelný potah. sáhnout proto můžete například po těchto matracích:

V ČEM SE LIŠÍ DÍTĚ OD DOSPĚLÉHO?
Aby měly vaše děti zdravá záda, rozhodně potřebují spát na tvrdším povrchu. Ne příliš vhodný je proto molitan, do kterého se spící zaboří. Jakmile si navíc začnou ti nejmenší stoupat, nebude pro ně taková matrace ani pohodlná. Z tohoto důvodu se nehodí ani paměťová pěna, dospělý si sice na ní kvalitně odpočine, dítě však má jiné požadavky, záleží u něj především na tom, aby dostalo podmínky ke zdravému růstu, na regeneraci organismu přijde řada teprve později. Ložná plocha navíc musí být celistvá, to znamená bez jakýchkoli výstupků nebo klasického zónování, které pro dítě pozbývá smysl, jelikož dítě roste a rovněž ve spánku mění velmi často polohu, v postýlce „cestuje“.
DBEJTE NA BEZPEČÍ A HYGIENU
Rozhodně je potřeba dbát na správné rozměry. Podobně jako u dospělých postelí se měří vždy vnitřní rozměr rámu. Sem by měla matrace zapadnout opravdu pevně. Pokud jsou v prostoru mezi matrací a postelí viditelné mezery, je matrace příliš malá a jde rozhodně o nedostatek v bezpečnosti. Jednoduše můžete správné rozměry otestovat tak, že vyzkoušíte, zda můžete mezi matraci a rám vsunout dva prsty. Pokud ano, je potřeba pořídit matraci větší. Dětská ortopedická matrace musí být rovněž dostatečně prodyšná, jinak se na ní bude v létě dítě potit. A kvůli hygieně je nezbytný i ochranný potah, který můžete jednoduše sundat a vyprat, protože u nejmenších se jen s obtížemi vyhnete znečištění slinami či močí. Samozřejmostí je i zdravotní nezávadnost, která se zejména týká používaných lepidel a barviv, které by neměly být chemické. Také materiál matrace musí být hypoalergenní. Naprostou spolehlivost vám v tomto ohledu zaručuje například dětská matrace SATISFACTION JUNIOR. Už zhruba od tří nebo čtyř let věku můžete dětskou postýlku vyměnit za klasickou a s ní může rovněž dítě mít vlastní standardní matraci o rozměru běžného jednolůžka, tedy ve velikosti 90 x 200 cm.
X Zavřit

Vaše objednávka byla úspešně přijata.
Na uvedený email obdržite potvrzení.
Číslo Vaše objednávky:
var_dump
support

Máte nějaký dotaz?

Zanechte své telefonní číslo a my se Vám ozveme!


Děkujeme!

Ozveme se Vám během 2 hodin!