Matrace vyrobené z polyuretanové pěny přinášejí dobré ortopedické vlastnosti za velmi výhodnou cenu. Nabízejí nižší hmotnost a snazší manipulaci než jiné druhy matrací, zároveň se ale rychleji opotřebovávají. Polyuretanová pěna je materiál antialergický, který nepodporuje výskyt roztočů, plísní a bakterií. V porovnání s jinými materiály má však nižší vzdušnost (nehodí se pro vlhčí prostředí) a rychleji se opotřebovává. Obecně platí, že kvalita a doba použití takové matrace je přímo úměrná její výšce. Matrace z PUR pěny se výborně hodí pro příležitostné přespání stejně jako pro každodenní spaní s důrazem na nižší cenu

HUSTOTA PUR PĚNY
Objemová hmotnost nebo-li hustota se udává v kg/m3. Znamená to, jaká je hmotnost jednoho metru krychlového určité pěny. Pokud má pěna nebo matrace určité označení – např HR 40, znamená to že 1m3 této pěny váží 40 kg. Zbytek tvoří vlastně vzduch

  • PUR polyuretanová pěna – její obvyklá hustota je ca 20-30 kg/m3. Matrace z této pěny jsou tedy méně kvalitní, ale zase levné
ULOŽENÍ MATRACE Z PUR PĚNY
Doporučujeme je používat na lamelových roštech, pro nepružné podklady a pevné desky vhodné nejsou. Matrace se dají i polohovat. Protože polyuretanová pěna přenáší vlnění jen minimálně, matraci lze pohodlně využít i ve velkém provedení pro dvoulůžkové postele. Díky kombinaci různých druhů pěn (tzv. sendvičové matrace) je možné u výsledné matrace dosáhnout různých tuhostí.
TAKÁ MALÁ RADA OD NÁS
Při výběru nové matrace se můžete u svého prodejce informovat, jakou hustotu mají jednotlivé vrstvy pěn ve vybrané matraci. Kvalitní matraci poznáte tak, že hodnota hustoty použitých pěn na povrchu bude vyšší než 30 kg/m3 a jádro matrace bude vyrobeno z pěny o min. hustotě 40 kg/m3. Pokud vám vyhovují spíše tvrdší matrace, hledejte modely s objemovou hmotností vyšší než 50 kg/m3. Doporučujeme proto se na tento údaj předem informovat.
BARVA PĚN
Barevné rozlišení pěn se používá pouze proto, aby se jednotlivé pěny nezaměnily ve výrobě. Až v poslední době se barvy začaly používat i jako designová záležitost jádra matrace – zejména jde o syté signální barvy. Není to úplně ideální, protože přidávané barvy do pěn jejich kvalitu rozhodně nezvyšují.

Typy polyuretanových pěn

STANDARDNÍ PĚNY
Tyto pěny se začaly vyrábět jako první. Časem se technologie výroby zdokonalovala a pak přišla snaha vylepšit vlastnosti standardních pěn. Tak přišly na svět studené pěny a nakonec viskoelastické. K pochopení rozdílu mezi pěnami je dobré vědět, co znamená čtyřčíslí, kterými se pěny značí (více na toto téma v blogu Číselné značení pěn). První dvojčíslí znamená objemovou hmotnost v kg/m3. Tato hodnota má vliv na únosnost, životnost i cenu matrace. Druhé dvojčíslí značí odpor proti stlačení – laicky zda je pěna měkčí nebo tvrdší. Standardní pěny se používají tam, kde potřebujeme spíše tvrdší pěnu – u dětských matrací, do tvrdších středů matrací nebo tam, kde zákazníci požadují tvrdší a lacinější matrace. Pokud bychom chtěli vyrobit matraci ze standardních pěn, která bude mít velmi velkou únosnost, zvyšovali bychom objemovou hmotnost. Současně by se ale u těchto pěn zvedal i odpor proti stlačení – to znamená, že by tato matrace byla příliš tvrdá. Tento problém řeší tzv. studené pěny.
STUDENÉ PĚNY
Studené pěny se takto nazývají, ale nemá to nic společného s teplotou výsledného produktu – jedná se o to, že se vypěňují za nižších teplot a pomaleji než pěny standardní. Tímto procesem vzniknou ve studené pěně větší buňky a pěna je více elastická i prodyšná ve srovnání s pěnou standardní. A nyní zpět k problému s velmi únosnou matrací. U studených pěn platí, že i při vyšších hmotnostech pěn lze dosáhnout nižšího odporu proti stlačení. Přeloženo – můžeme vyrobit i únosnou matraci, na které se nechá ještě spát.
VISKOELASTICKÉ PĚNY
Vychází ze studených pěn a mají tu vlastnost, že se vzrůstající teplotou měknou. Původně se tyto pěny používaly pouze do antidekubitních matrací. Princip fungování spočívá v tom, že se dlouhodobě ležící obtiskne do pěny, čímž se zvětší kontaktní plocha, a tudíž sníží tlak od matrace. Při kontinuálním používání je také matrace vždy zahřátá, což znamená, že je pěna stále velmi měkká. Později se viskoelastické pěny začaly používat i do matrací pro běžný prodej. Zde se tyto měkké pěny používají na vrchní straně, přičemž vhodná výška je okolo 3 cm. Pokud by byla výška větší, docházelo by ke stejnému efektu jako u antidekubitních matrací, což je poměrně nepříjemné a hůře se i z matrace vstává. V malé vrstvě vše funguje, jak má a matrace s těmito pěnami jsou u zákazníků oblíbené.
X Zavřit

Vaše objednávka byla úspešně přijata.
Na uvedený email obdržite potvrzení.
Číslo Vaše objednávky:
var_dump
support

Máte nějaký dotaz?

Zanechte své telefonní číslo a my se Vám ozveme!


Děkujeme!

Ozveme se Vám během 2 hodin!