Rádi byste rodiče nebo prarodiče překvapili užitečným dárkem? Protože myslíte na jejich pohodlí i zdraví, chcete jim pořídit kvalitní matraci. Jak takovou ortopedickou matraci pro seniory vybrat a čemu se naopak vyhnout?

CO BY MĚLA SPLŇOVAT ORTOPEDICKÁ MATRACE PRO SENIORY?
Jestliže platí, že pokud to vyhovuje vám, na tvrdém spát můžete, v tomto případě tomu tak rozhodně není. Zdravotní matrace pro seniory musí být měkká. Jen taková šetří pohybový aparát a zamezí bolesti svalů i kloubů. Příliš tvrdá matrace brání i správnému dokrvování končetin nebo může napomáhat tvorbě dekubitů. Nejvhodnější tak jsou pro starší lidi zejména matrace pěnové nebo latexové.U sebe byste měli dodržovat zásadu, že optimální celková výška lůžka (tedy rámu postele i s matrací) činí asi 45 až 50 cm. V případě seniorů ovšem můžeme říci, že ideální hodnoty se pohybují mezi 55 a 60 cm. Vyšší lůžko je pohodlnější a lépe se z něj vstává.
JAK BY MĚLA OPTIMÁLNÍ MATRACE PRO SENIORY VYPADAT?
Vlastní matrace by měla optimálně dosahovat zhruba výšky 20 cm. To ocení rovněž i osoby s vyšší váhou. Berte ohled na to, že konečnou výšku matrace může ovlivnit i její potah.

JAKÝ BY MĚL BÝT POTAH?
Různí výrobci totiž používají odlišné materiály. Proto si parametry konkrétních vybraných výrobků pečlivě srovnejte. Ač jsou na první pohled shodné, mohou se i tak z těchto důvodů odlišovat. Nezapomeňte ani na to, že ideální je potah pratelný. Eventuálně lze riziko zneč