Budete asi dost překvapení, ale všechny jsou stejně dobré! Pro ty, kteří chtějí ležet „v obláčcích“ máme jednoznačnou odpověď: jedná se totiž o stejný druh pěny, pouze pokaždé jinak nazvaný. Dle struktury materiálu se jedná o visco-elastickou pěnu na bázi polyuretanu. Měkoučký materiál byl vyvinut v 70. letech ve Spojených státech.

ODKUD SE VZALA VISCO PĚNA?
A, světě, div se… cílem vzniku super měkkého materiálu nebyla snaha dopřát nám obyčejným lidem bezstarostný spánek, ale výzkumný úkol kosmické agentury NASA zaměřený na nalezení elastického materiálu s dokonalými bezpečnostními a izolačními vlastnostmi do interiérů letadel a kosmických lodí. V USA je visco elastická pěna také někdy nazývána „NASA foam“, avšak mnohem jednodušší zřejmě bude vyggoglovat pod názvem „memory foam“. V překladu do češtiny to znamená paměťová pěna, tj. pěna, která se i po dlouhodobé zátěži vrátí do původního stavu.
PROČ PAMĚŤOVÁ PĚNA A CO VLASTNĚ UMÍ?
Paměťová pěna se od ostatních typů pěn, ať klasického polyuretanu nebo při nižších teplotách lisovaných studených pěn, svými vlastnostmi liší. Mění se totiž v závislosti na tlaku a teplotě. Jinými slovy se dokáže přizpůsobit lidskému tělu. Jaké výhody má pro běžné použití? Jakmile ji začnete zahřívat a v určitých partiích tělem do matrace zatlačíte více, také se tím více prohne. Následně se pomalu vrací do původní polohy. Proto je vynikající zejména pro osoby citlivé, které trpí bolestí zad nebo kloubů. Paměťová, někdy se jí říká rovněž líná nebo viscoelastická pěna, totiž nevytváří tlak. Tím zabraňuje vzniku proleženin a otlaků, ale zároveň napomáhá tělo udržovat v optimální pozici. Podobně umí vybalancovat nejen to, jak se na posteli hýbete vy, ale také spáč vedle vás. Ideálně tlumí jakékoli pohyby, takže v noci nebudete rušeni svým protějškem. Paměťovou pěnu lze rovněž ideálně kombinovat s ostatními typy, například PUR pěnou, což potvrzuje i naše matrace SUPER MIX, která je mezi zákazníky velmi oblíbená.
JAKÉ JSOU JEJÍ VLASTNOSTI?
Možná se teď ptáte, jaké jsou ty hlavní vlastnosti paměťové, líné nebo chcete-li visco elastické pěny, pro které jí chceme mít v matraci, topperu nebo polštáři? Jednou z hlavních předností paměťové pěny je mnohem vyšší hustota, nežli u ostatních polyuretanových pěn, jako jsou například HR nebo RE pěny. Tato vlastnost, spolu se schopností pružně reagovat na teplotu těla, způsobuje, že matrace z líné pěny ideálně kopíruje křivky lidského těla při zachování dostatečné tuhosti matrace. Jestliže se rozhodnete pro matraci z paměťové pěny můžete být jisti, že Vaše tělo bude rovnoměrně podepřeno po celé ploše matrace. Dokonalá opora těla eliminuje pravděpodobnost zvýšeného tlaku na boky, hýždě a ramena. S matraci obsahující vrstvu paměťové pěny zapomenete na bolavá záda, které jsou výsledkem špatně zvolené tuhosti matrace, nebo nevhodné kombinace polštáře a matrace.