Velké dilema nastává ve chvíli, kdy začínáme řešit otázku: je lepší jedna velká, nebo dvě jednolůžkové matrace? Pokud se ve svých nárocích s drahou polovičkou lišíte, potom si raději každý vyberte matraci přesně dle svých představ a požadavků. Už jste si položili otázku: “Jak správně vybrat matraci?” Máme pár fíglů jak na to…Se svým partnerem sdílíte jak rodinný rozpočet či dovolené a zážitky, tak i společnou domácnost. Ale co matrace? Přestože je postel určena pro dvojicí, matrace by se ale měly vybírat s ohledem na individuální požadavky každého z partnerů. Osobité periferie uspokojí jen výroba matrací na míru, čili jedna postel = dvě matrace.

ONA A ON MAJI ODLIŠNÉ POTŘEBY
Matrace je individuální záležitost, stejně tak jako například výběr oblečení. Drobounká žena by si přeci nikdy na sebe nevzala tričko či rifle pro muže, obzvlášť obézního. Je to přeci nesmysl! A stejně tomu tak je i s výběrem matrace. Je přinejmenším nelogické, aby dvě rozdílné postavy využívaly stejnou matraci. V důsledku váhových rozdílů a požadavků na lůžko vznikl podnět na výrobu tzv. partnerské matrace. Jsou ideální volbou pro manželské páry, jež jsou výškově a váhově odlišní. V daném případě mluvíme o matracích, jež disponují různou tuhostí, tj. jsou oboustranné. Jedná se zejména o matrace, kde jedná strana je měkčí, a tá druhá zase tvrdší.
CO JE TO PARTNERSKÁ MATRACE? STOJÍ TO ZA TO?
Už jste se možná setkali s termínem partnerská matrace. A napadlo vás, že do velké manželské postele jde o řešení, které se poměrně logicky nabízí. Ovšem pozor, v takovémto případě nemluvíme o jediné matraci, která by zaplnila celý prostor dvoulůžka. Co to ta partnerská matrace tedy vlastně je a jaké přednosti má? Předem si objasněme, že se nejedná o matraci jednu, která by byla větších rozměrů. Jde o standardní matraci o velikosti běžného jednolůžka, ale oboustrannou. Do manželské postele si pak samozřejmě musíte pořídit rovnou dvě takové. Pokud opomineme zjevnou nepraktičnost jedné velké matrace z hlediska manipulace a fakt, že ji nelze umístit na polohovací rošt, přináší řešení se dvěma kusy matrací i mnoho dalších pozitiv. Z anatomie mužského a ženského těla totiž vycházejí nepopiratelně zcela odlišné požadavky, kdy žena většinou oproti svému partnerovi z důvodu nižší tělesné hmotnosti požaduje měkčí povrch pro dostatek pohodlí během spánku.
JAK PARTNERSKÁ MATRACE VYPADÁ?
Partnerské matrace mají z každé strany odlišnou tuhost. Tohoto efektu se zpravidla docílí tehdy, pokud využijeme odlišné druhy pěn (studená, viscoelastická či jiná) o různé hustotě, nicméně si matrace i při této odlišnosti zachovává shodou výšku a nevzniká mezi nimi tedy mezera. Příkladem může být například matrace KAIMAN. Partnerská matrace navíc může reflektovat krom požadavku na tvrdost také odlišné nároky na tepelný komfort spícího. Mimo to mohou být vybaveny i odlišnými zónami a přizpůsobit se tak dokonale anatomii každého těla.