Při pořizování vybavení pro miminko čeká rodiče těžká práce a obvykle taky značné výdaje. Většina maminek a tatínků se přitom soustředí především na zkompletování oblečení, hraček, pořízení postýlky, přebalovacího pultu, kočárku, autosedaček a tak dále. Už méně často však věnují pečlivější pozornost výběru tak samozřejmé věci, jako je matrace do postýlky. Přitom právě na ní bude miminko trávit většinu času – alespoň zpočátku svého života. V dnešním článku se proto zaměříme na výběr nejlepší matrace pro miminko a nabídneme vám spousty rad, tipů, informací a taky krátké recenze oblíbených výrobců.

Výběr matrace pro dítě není radno podceňovat. Spousta rodičů přitom prostě sáhne po nejdostupnější variantě anebo nadělí dítěti matraci poděděnou či zakoupenou z druhé ruky. Postýlka a matrace jsou přitom nejvěrnějším útočištěm miminka a malého dítěte a kvalita matrace se může podepsat na jeho rozvoji. Pokud chcete svému dítěti dopřát skutečně kvalitní spánek, stojí za to se nad výběrem matrace přece jen trochu více zamyslet. 

Jak by měla vypadat kvalitní matrace pro miminko?

Pojďme si shrnout alespoň zcela základní podmínky, na které byste měli při výběru matrace dbát.

  +  Matrace by měla být nová – určitě si říkáte, že se nabízí možnost pořídit matrace z druhé ruky anebo použít třeba tu po starším sourozenci. Ale použitá matrace už bude pravděpodobně proleželá a deformovaná. Matrace může být navíc i jinak poškozená, znečištěná, pod povlakem může být plíseň apod.

  +  Lepší je tvrdší matrace – Odborníci obecně doporučují vyhnout se příliš měkkým variantám, což jsou zejména tenké a molitanové matrace. Dítěti poskytne lepší oporu pro správný vývoj matrace poněkud tvrdší.

  +  Bezpečnost a kvalita – zejména materiál a pratelný potah matrace. Při výběru matrace pro miminko dbejte na do, aby potah (nebo matrace) neobsahoval chemické látky, agresivní lepidla apod.

  +  Matrace bez zónování – nekupujte dětem matrace tvarované či tzv. „zónové“. Nejsou pro ně vůbec vhodné. Ditě potřebuje celistvou, rovnou a hladkou matraci. Matrace pro miminka by měla být oboustranná a je vhodné ji často otáčet.

  +  Prodyšnost – vzdušnost matrace určují především použitý materiál. U dětských matrací je dostatečná prodyšnost obzvláště důležitá. Matrace musí dýchat a dobře odvádět vlhkost. Můžete je nechávat také vyvětrat mimo postýlku.

  +  Šetrnost / pro alergiky– Matrace by měla být ideálně z přírodních a nedráždivých materiálů. Zejména citlivé děti potřebují matrace hypoalergenní a důležité jsou i dobré hygienické vlastnosti.

Výběr dětské matrace dle materiálu

  →  Matrace z PUR pěny – Klasický materiál, který každý pozná na první pohled i dotek. Výhodou této matrace zůstává cenová dostupnost. Výhodou je pružnost a odolnost proti proležení.

  →  Kokosové matrace – Kvalitní moderní kokosové matrace se mohou pochlubit vysokou prodyšností a pevností. Jedná se navíc o přírodní materiál. Problém může nastat při vystavení přílišné vlhkosti (riziko plísní apod.).

  →  Taštičkové matrace –  moderní pružinové matrace jsou velmi kvalitní, mají vysokou životnost a především vynikající prodyšnost, což je obecně hlavní přednost pružinových matrací

  →  Latexové matrace – Latexové matrace se řadí k vysoce kvalitním. Mají dobré ortopedické vlažnosti a jsou ideální volbou pro alergiky. Bývají ale dražší a mohou být příliš měkké.

  →  Paměťová pěna – matrace z paměťové pěny nejsou pro děti  vhodné. O paměťové pěně lze uvažovat spíše až u starších dětí (12 let a více).

  →  Studené pěny – modely z této pěny jsou prodyšné, odolné, tvarově stálé. Matrace ze studené pěny mohou být vhodnou volbou i pro dětské postýlky

Tipy na dětské matrace

V jakých cenových relacích se dnes pohybují nové a kvalitní matrace do dětských postýlek? Je nasnadě, že většina rodičů čelí velkým výdajům, pokud jde o pořizování dětské výbavy, a hledají proto způsoby, jak ušetřit. Přesto je vhodné se při výběru matrace zaměřit především na kvalitu. Ceny dobrých modelů nemusejí být navíc tak vysoké. Podívejte se na nabídku matrací do dětských postýlek od českého výrobce Tropico a dopřejte vašemu malému spáči zdravé spaní.

Jaký by měl být potah na matraci ? 

Dejte pozor, aby byl potah matrace pratelný alespoň na 60 °C, jinak bude vaše děťátko sdílet postýlku s partou roztočů. Nejlepší je možnost prát potah na vyvářku (95 °C). Potah také musí být snadno snímatelný a v ideálním případě dvojdílný, prošívaný klimatizační vrstvou dutého vlákna.  

X Zavřit

Vaše objednávka byla úspešně přijata.
Na uvedený email obdržite potvrzení.
Číslo Vaše objednávky:
var_dump
support

Máte nějaký dotaz?

Zanechte své telefonní číslo a my se Vám ozveme!


Děkujeme!

Ozveme se Vám během 2 hodin!